Tuesday Tip: Price Per Ounce

24 11 2009

Image courtesy of EveryoneEats.org

 

These days, everyone is trying to save money (and Southeners have always been pros at being thrifty nifty). In a recent foray into the world of grocery shopping instead of eating out every meal, husband and I were trying to save money by buying many items in the store-brand version, instead of the name brand. And most of the time, this is a great way to save a few pennies–and most of the time, no taste or quality is sacrificed.

However, it’s not always the case. For instance, I was about to sacrifice and buy my favorite cereal in the generic brand, and got a few complaints about the taste quality, so in looking at the Price Per Unit, instead of just the price (I don’t do math too well), I discovered the family sized box of Cinnamon Toast Crunch was actually less than the price of the smaller Toasty Cinnamon Crispies. And goodness knows I can go through me a family sized box of Cinnamon Toast Crunch!

So, if you’re not familiar with this part of the price tag (I only just discovered this nifty trick recently), take notice next time you’re shoping. And don’t be fooled by just those sale prices. Sometimes the cheaper the price, the larger the packaging. So the Price Per Unit is an easy way to save money.

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s




%d bloggers like this: